Založ si blog

Sudoku (3). Zamrznutá evolúcia a inteligentný dizajnér

1. časť 2. časť

V skripte sudoku2 som doplnil možnosť zadať  číslice, ktoré musia byť na svojich miestach a test, či nehrozí prekročenie maximálnej doby vykonávania skriptu, ak hrozí, skript sa zastaví a používateľ kliknutím na tlačítko Pokračuj spustí nový beh skriptu s aktuálne dosiahnutou generáciou. Narazil som pritom na ďalšie obmedzenie servera na hostingu, ktorým je maximálna veľkosť dát odovzdaných metódou Post (metódou Get ich možno odovzdať ešte menej). Preto som obmedzil maximálnu veľkosť generácie na 900 jedincov. Toto obmedzenie by sa dalo obísť uložením potomkov do súboru a jeho načítaním v novom behu skriptu alebo komprimáciou odovzdávaného reťazca.

Keďže ide o nedeterministické riešenie problému, tak algoritmus riešenie niekedy nájde a niekedy nie, pričom parametre zadania sú tie isté.

Keď som sa začal zaoberať myšlienkou riešenia sudoku pomocou genetického algoritmu, povedal som priateľke matematičke: Pokiaľ  to bude fungovať, bude to dôkazom neexistencie Boha.

Bolo to viac než trúfalé tvrdenie a ona ho ihneď spochybnila. I keď algoritmus v podstate funguje, o existencii – neexistencii Boha to nehovorí nič. Je však matematickou ukážkou toho, že krížením a mutáciami pôvodne neusporiadaného súboru  „organizmov“ možno evolúciou dospieť k veľmi usporiadanému a na prvý pohľad veľmi nepravdepodobnému organizmu.

Skript obvykle vyrieši napríklad nasledujúce zadanie:
zadanie1

Sivou sú označené bunky, ktoré sú dopredu vyznačené a sú pevné dané, nemôžu mutovať, zelenou sú označené bunky, ktoré sú v konflikte, ak je bunka pevne daná a je v konflikte, je označená sivou, bielou sú označené bunky, ktoré nie sú v konflikte.

Počas evolúcie riešenia, niekedy dôjde k „zamrznutiu“‚ evolúcie, niekoľko generácii po sebe nevznikne potomok, ktorý by mal lepšiu životaschopnosť než najlepší predok v predchádzajúcich generáciách a tiež niekoľko generácií po sebe sa priemerná životaschopnosť nemení (ak sa priemerná životaschopnosť generácií zlepšuje, nazval by som to podpovrchovou alebo podhladinovou evolúciou, ktorá v niektorej z nasledujúcich generácií vyraší do prudkého vývoja najlepších jedincov), respektíve kolíše okolo nejakej dosiahnutej hodnoty. Podobná situácia nastáva neraz i v prírode. Spočiatku sa druh pomerne rýchlo vyvíja, ale po čase dosiahne nejaké lokálne evolučné optimum a vo vývoji ustrnie. V jednom z behov skriptu sa po 20 generáciách dosiahla životaschopnosť najlepšieho jedinca 2 a potom ďalších 39 generácií nedošlo k žiadnemu zlepšeniu, až v šesťdesiatej:riesenie1

Červenou bodkou je označený úsek zdedený od matky, predchádzajúce bunky sú zdedené od otca.

Ako by sa dali biologicky interpretovať riadkovitosť, stĺpcovitosť a štvorcovitosť?

Napríklad: Na počiatku boli po planéte roztrúsené prvotné generácie organizmov. Niektoré sa ocitli v bažine, iné vo veľmi suchom a iné v normálnom prostredí. V bažine bola výhodou riadkovitosť, v suchu stĺpcovitosť a normálnom prostredí štvorcovitosť. V každom z prostredí sa časom presadila vlastnosť najvýhodnejšia pre dané prostredie. Keď sa však tieto organizmy vyskytli v prostredí, ktoré bolo nejaký čas bažinaté, potom veľmi suché a potom normálne, a takáto zmena klímy sa pravidelne či sporadicky opakovala, organizmy iba s jednou vlastnosťou neprežili, kým organizmy, ktoré mali kombináciu všetkých vlastností áno.

 

 

 

Hotovosť a bezhotovostné platby 2.

28.05.2024

Keď som tu pred štyrmi rokmi zverejnil dotazník o zákaze nedeľného predaja, zúčastnilo sa ho 582 respondentov a článok si prečítalo vyše 3000 čitateľov, mnohí možno až po uzavretí prieskumu, ale podrobné štatistiky, kedy článok bol čítaný k dispozícii nemám. Možno tak konštatovať, že sa ho zúčastnil približne každý piaty čitateľ článku. Môj [...]

Hotovosť a bezhotovostné platby

24.05.2024

Na Facebook mi v poslednom čase často chodia statusy, ktorých autori bojujú proti platbám kartou a odporúčajú platbu v hotovosti. Tiež tam ľutujú obchodníkov, ktorí za platby kartou platia údajne nehorázne sumy a obviňujú banky zo zderstva svojich klientov. Pripravil som dotazník, ktorý by mal preskúmať, čo si o tom myslia čitatelia tohto blogu. Ja mám svoj názor, ale aby [...]

Diplomovka

15.11.2020

Obhájil som diplomovku, ani neviem ako. Sám som si ju nenapísal, predsa nie som pako. Študentky a študentíci, načo študujete, v parlamente vedomosti nepotrebujete. Predseda nám vždy ukáže, jak hlasovať treba, sám volič si za to môže, že nemá na chleba. My musíme nosiť rúška, Igor však nemusí, že sme preňho iba svoloč, zverejní statusy, o ponožkách, o [...]

Auto po zrážke s električkou, Bratislava

V Bratislave sa zrazilo auto s električkou. Päť ľudí skončilo v nemocniciach

11.09.2024 21:15

K zrážke malo dôjsť počas toho, keď vodič vozidla prechádzal cez koľajisko električiek.

Michal Šimečka / Andrej Danko /

Ak Šimečka padne, kto obsadí jeho kreslo? Smer ani Hlas si post nenárokujú, SNS mlčí

11.09.2024 20:10

Čísla hovoria jasne – Šimečkovi sa nepodarí post podpredsedu udržať. Smer aj Hlas pre Pravdu uviedli, že si jeho post nárokovať nebudú.

SHMÚ, ECMWF, dažde

Meteorológovia SHMÚ pracujú s modelom, ktorý im dáva 100 scenárov. Čo nás podľa nich čaká?

11.09.2024 19:35

Meteorológovia SHMÚ reagovali na informácie v médiách o blížiacom sa extrémnom počasí a predstavili svoje predpovede.

voľby, volebná urna

Umiernení islamisti zaznamenali vo voľbách v Jordánsku významný úspech

11.09.2024 17:20

Hlasovanie ovplyvnil aj hnev časti voličov na Izrael za rozpútanie vojny v palestínskom Pásme Gazy.

Tibor Menyhért

Tak dlho sa hádali na maličkostiach, až z toho bola veličkosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 162
Celková čítanosť: 495705x
Priemerná čítanosť článkov: 3060x

Autor blogu

Kategórie