Bridž v Košiciach má takmer storočnú históriu. Prvým majstrom Československa sa stalo družstvo z Košíc. Po druhej svetovej vojne košickí bridžisti vyhrali medzinárodný turnaj vo Vysokých Tatrách. Po februári 1948 došlo k útlmu nášho bridžového života. Bridž pokladali za buržoáznu zábavku, či ideologickú úchylku, hrával sa v súkromí, slovenské bridžové kluby zanikli. Keď v 60. rokoch došlo k uvoľneniu, na Slovensku vznikli bridžové kluby v Bratislave, Žiline, Prešove. V Košiciach vznikli dva, časom sa zlúčili a zlúčený klub pôsobil pri Telovýchovnej jednote VSŽ.
V roku 1968 sa slovenskí bridžisti pokúsili založiť celoslovenskú organizáciu, ale nestihli to. Po vpáde „bratských armád“ sa kluby zachovali, ale vznik celoslovenskej bridžovej organizácie vrchnosť nepovolila. V Čechách vznikol Český bridžový svaz. Mnohí naši hráči sa stali jeho členmi. Zapojili sa do Československej bridžovej ligy. Košickí bridžisti niekoľkokrát hrali 1. ligu. V sedemdesiatych rokov až osemdesiatych rokoch slovenskému bridžu dominovlia hráči z Bratislavy, ktorý v 1. lige hrávali pravidelne a neraz sa umiestnili na medailových miestach.
Medzi najznámejšie košické osobnosti, ktoré hrali bridž, patril profesor Kňazovický.
Po roku 1989 bridžový život na Slovensku znovu upadol. Mnoho aktívnych bridžistov sa dalo na podnikanie alebo politiku. Z košických bridžistov napr. Bauer, Burian, Polák, Menyhért a bridž prestali hrávať. Slovenský bridžový zväz vznikol začiatkom 90. rokov, ale výraznejšiu činnosť nevyvíjal. Po roku 2000 sa k bridžu mnohí hráči vrátili, zväz obžil, začali sa poriadať Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, Karpatský pohár v Michalovciach, Topvar trefy v Topoľčanoch, Veľká cena Košíc, Veľká cena Bratislavy, Malá cena Žiliny, založila sa Slovenská bridžová liga.
Košický bridžový klub je v súčasnosti najväčším a najaktívnejším bridžovým klubom na Slovensku, má viac ako 50 členov a jeho členovia sú dlhodobo majstrami SR. Tvoria základ slovenskej bridžovej reprezentácie. Hráči z Košíc sa zúčastnili prvej mentalympiády v Pekingu. Martin Vodička sa zúčastnil Majstrovstiev Európy juniorov, kde Slovensko skončilo na 6. mieste a postúpilo na Majstrovstvá sveta.
V Košiciach viackrát vznikli krúžky bridžu na stredných školách. V školskom roku 2016/2017 vznikol bridžový krúžok na Základnej škole Krosnianska 4 v Košiciach. Škola sa dlhodobo umiestňuje v rebríčkoch slovenských základných škôl na popredných miestach. Popri bežných činnostiach základných škôl sa venuje aj práci s talentovanou mládežou. Dosahuje úspechy nielen v predmetových olympiádach a vedomostných súťažiach, ale aj v rôznych športových disciplínach. Tohto roku, dúfajme, prerazia aj na bridžovom poli. Družstvo zložené z členov krúžku na čele s kapitánom, učiteľom školy, národným bridžovým majstrom, sa zapojí do druhej bridžovej ligy a zúčastní sa kvalifikácie na Majstrovstvá Európy žiakov v súťažnom bridži, ktoré sa budú konať na Slovensku.
Bridž je hra, ktorá nikdy neomrzí, udrží myseľ sviežu a aktívnu do najvyššieho veku. V Košickom bridžovom klube hráva napríklad Oto Gabrik, ktorý toho roku bude mať 95 rokov a bridž začal hrať v roku 1940. S bridžom získate priateľov po celom svete. Možno s ním začať aj v dôchodku, prirodzene, ak by niekto chcel v bridži dosiahnuť najvyššie méty, mal by začať čo najskôr. Bridž je prevenciou proti Alzheimeru, rozvíja sociálne zručnosti, partnerské pochopenie a spolucítenie, pamäťové a logické schopnosti.
Podrobnejšie sa o košickom bridži dozviete na stránke www.bridgekosice.sk
Celá debata | RSS tejto debaty