Simulácia Brownovho pohybu v Pythone

Učím na Základnej škole Krosnianska 4 v Košiciach, ktorá okrem bežných tried má v každom ročníku jednu až dve triedy pre talentované deti. Žiaci týchto tried počas školského roka popri bežnom učive okrem iného pracujú aj na ročníkových prácach, v ktorých spracujú tému, ktorú si sami vyberú a ktorá ich zaujíma. Začiatkom tohto školského roka, má oslovil žiak ôsmej triedy, Adam Garafa, či by som mu nerobil konzultanta k jeho ročníkovej práci. Chcel v nej spracovať nejakú fyzikálnu oblasť, v ktorej by simuloval na počítači nejaký fyzikálny dej. Jeho pôvodná predstava bola simulovať Archimedov zákon, po diskusiách sme sa dohodli, že bude simulovať javy zo štatistickej fyziky, konkrétne Brownov pohyb.

Ako prostredie na programovanie si vybral programovací jazyk Python. Ja sám som dovtedy s týmto jazykom nepracoval, takže som mu poskytol len niekoľko námetov, vzorcov, odkazy na stránky, v ktorých k téme niečo môže nájsť, filozofiu algoritmizácie daného problému. Druhým konzultantom bola kolegyňa Anna Siváková, ktorá ho učí informatiku a zároveň k nej chodí na krúžok programovania. Ja som ho učil fyziku, ale inak učím aj informatiku a moja diplomová práca bola na tému využitie počítačov vo výuke fyziky (bolo to ešte v roku 1987).

Zaujímavým aspektom toho, ako k spracovaniu témy pristúpil bolo, že sa rozhodol pracovať nie na bežnom PC ale na počítači Raspberry Pi, ktorý pracuje pod operačným systémom LINUX. Takže musel zvládnuť nielen prácu v Pythone, ale aj tento operačný systém. Výhodou počítača Raspberry Pi je, že je veľmi lacný a nie je oveľa väčší než mobilný telefón (ak nerátame klávesnicu a myš).

Adamovu prácu možno nájsť na tejto adrese.

Na školskej konferencii skončil Adam v sekcii informačné technológie na prvom mieste, i keď mal vážnych konkurentov (keďže simuloval fyzikálny dej, rovnako tak mohol súťažiť v sekcii fyzika). Po konferencii mi poskytol zdrojový text, medzičasom som Python naištaloval na vlastný NB, trochu som sa so zdrojákom pohral, popri simulácii Brownovho pohybu som doplnil i simuláciu gravitácie, medzimolekulových síl, slnečnej sústavy a na základe Adamovho modelu po zmene príslušných parametrov by bolo možné simulovať množstvo iných fyzikálnych javov.

Trochu som sa s jeho zdrojákom pohral, program prehnal profilerom, takže optimalizáciou algoritmov, využitím akceleračných utilít, simulácia teraz beží niekoľkonásobne rýchlejšie. Už Adama napadlo použiť na zaznamenané počítačové experimenty GIF animáciu a pri prezentácii na konferencii namiesto spustenia simulácie na počítači púšťal GIF animáciu. Na internete existuje niekoľko rôznych online nástrojov, ktoré umožňujú previesť obrázky do animovaného GIF formátu, väčšina z nich má nejaké obmedzenia či už na veľkosť jednotlivých obrázkov alebo na celkový počet použitých obrázkov. K Pythonu existujú aj rozširujúce moduly, ktoré umožňujú vytvárať aj GIF animácie, takže zatiaľ len na ochutnávku animácia vytvorená online nástrojom a v budúcnosti snáď pridám omnoho dlhšie GIF animácie. Na nich možno rýchlo ukázať, že pri každom behu programu sa za inak rovnakých podmienok simulované peľové zrnko chová vždy inak. Pri podrobnejšom skúmaní však možno zistiť, že aj v chaose sú nejaké zákonitosti. Priemerná dĺžka prejdenej dráhy je pri tej istej teplote za jednotku času konštantná. Mimochodom, prvý, kto popísal správanie sa mikroskopických telies v kvapaline, bol Albert Einstein a bol to prvý experimentálne overiteľný dôkaz reálnej existencie molekúl.

  1. Einstein, AdP 17, 132 (1905) [17 pp.] (EAP, 164; CPE 2, 149)

      Über einen die Erzeugung und Verwandlung des Lichtes betreffenden

      heuristischen Gesichtspunkt

GIF animácia vytvorená online službou Imgflip. Bezplatná verzia je neobmedzená na počet obrázkou (možno tam nejaké obmedzenie bude, keď som poslal 2000 obrázkov, tak generovanie GIF animácie po niekoľkých minútach zlyhalo.). Bezplatná verzia je obmedzená na veľkosť vygenerovaného obrázka a pridáva doň logo služby. Snáď sa mi podarí rozchodiť vlastný GIF animátor v Pythone.

Červená čiara je dráhou pohybu peľového zrnka, ďalšie tri čiary sú záznamom pohybu troch náhodne vybraných molekúl. Dráha molekúl je mnohonásobne dlhšia, než peľového zrnka.

Zdrojový text zverejním neskôr, keď doladím používateľskú prítulnosť.

 

 

Testovanie PISA

02.04.2025

Dnes sa naša škola zapojila do medzinárodného testovania PISA. Keď som v minulosti čítal články o tom, ako Burkina Faso či iné štáty v našom povedomí „menejcenné“ sa v takýchto testoch umiestňujú lepšie, či aspoň porovnateľne s nami, tak mi to bolo podozrivé. Už mi to podozrivé nie je, už možno tuším, kde je pes zakopaný.

Ku dňu učiteľov: Zákaz umelej inteligencie na školách?

28.03.2025

Prajem všetko najlepšie svojim kolegom a kolegyniam, učiteľom a hlavne učiteľkám, ku dňu učiteľom. Neviem, či to Komenský naozaj napísal: „Učiteľ by mal menej učiť a o to viac naučiť.“ Po zákaze mobilov na školách nám možno hrozí aj zákaz umelej inteligencie. Silne parafrázujem výrok kohosi múdrejšieho, než som ja: „Dnešná škola [...]

3D tlač (3). 10 najčastejších otázok

09.03.2025

Keď som sa učil pracovať s 3D tlačiarňou, pravidelne som kládol otázky umelej inteligencii Gemini. Položil som jej otázku: Vygeneruj 10 najčastejších otázok o 3D tlači. UI vygenerovala týchto 10 otázok a zároveň vygenerovala stručné odpovede.

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

Tibor Menyhért

Tak dlho sa hádali na maličkostiach, až z toho bola veličkosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 517767x
Priemerná čítanosť článkov: 3082x

Autor blogu

Kategórie