Založ si blog

Slovboj (slovná hra pre mobil alebo tablet)

Pred mnohými rokmi (aspoň desať) som na počítači hral slovnú hru, kde na štvorcovej sieti 4×4 boli náhodne vygenerované písmená. Úlohou hráča bolo nájsť čo najviac slov. Hralo sa v angličtine. Prednedávnom sa táto hra objavila v Messengery, pričom má mnoho jazykových mutácií. Ja ju hrám s priateľmi v slovenčine. Hra sa volá Wordblitz, väčšinou vyhrávam, ale napríklad moja dcéra ma v nej pravidelne poráža.

Pri hraní sme si všimli, že mnohé slovenské slová, aplikácia nepozná a naopak, mnohé slová, ktoré do slovenčiny nepatria, aplikácia uzná za správne. Hráč nemá možnosť do hry nové slová pridávať, alebo nesprávne slová reklamovať. Preto som sa rozhodol naprogramovať podobnú hru, pričom som do nej chcel pridať aj možnosť pridávať nové slová, prípadne mazať nesprávne slová.

Na tejto adrese Slovboj si môžete hru do svojho mobilu alebo tabletu stiahnuť. Nateraz funguje iba pod operačným systémom Android. Hra je napísaná v programovacom jazyku App Inventor, v ktorom aj žiaci základných a stredných škôl môžu naprogramovať rôzne zaujímavé aplikácie.

Ak v mobile kliknete na vyššie uvedený odkaz, tak ak máte správne nastavené bezpečnostné nastavenia, budete niekoľkokrát dôrazne upozornení, že sťahujete súbor z neznámeho zdroja a že môže ísť o potencionálne nebezpečnú akciu. Ak potvrdíte, že súbor stiahnuť chcete, tak sa súbor stiahne a keď ho dáte otvoriť, tak znova budete upozornení, že ide o neznámeho vydavateľa. Ak potvrdíte, že ju inštalovať chcete, tak sa vám aplikácia nainštaluje.

Po spustení aplikácie máte možnosť zadať meno prvého a druhého hráča, keď ste mená hráčov zadali, kliknite na tlačítko hra. Ak ste mená hráčov nechali prázdne, vypíše sa Vyplňte meno aspoň jedného hráča.

Po stlačení tlačítka Hra sa zobrazí tlačítko Meno1 štart a keď naň kliknete, hra sa spustí, náhodne sa vygeneruje 25 písmen v štvorcovej sieti 5×5, pri každom písmene je počet bodov, ktoré za písmeno dostanete. Slová tvoríte tak, že kliknete na jedno z písmen, toto písmeno sa zobrazí v žltom kruhu a prst ťaháte po obrazovke hore, dole, vpravo, vľavo, šikmo hore, šikmo dole zľava doprava alebo naopak a písmená, ktorých ste sa dotkli sa zobrazia v červenom kruhu a zároveň sa na obrazovke vypíše zatiaľ vytvorené slovo. Keď prst zdvihnete, slovo si aplikácia zapamätá, ak dané slovo nepozná, nepridelí vám zaň body, ale uloží ho do zoznamu nesprávnych slov. Takto pokračujete tak dlho, kým neuplynie časový limit. Pokiaľ ste na začiatku hry zadali mená dvoch hráčov, zobrazí sa tlačítko Meno2 štart a druhý hráč odohrá hru s tými istými písmenami, keď mu vyprší časový limit, tak sa zobrazia dva zoznamy slov, zoznam slov prvého a druhého hráča a celkový počet získaných bodov.

V hornej časti obrazovky sa zobrazia tlačítka: Hráč Zlé? Slovník Hra

  • Hráč – zobrazí zoznamy slov vytvorených hráčmi.
  • Zlé? – zobrazí zoznam nesprávnych slov, ak máte istotu, že sú medzi nim správne slovenské slová, kliknutím na správne slovo ho označíte
  • Slovník – ak ste označili nejaké slová ako správne, po stlačení tlačítka Slovník máte možnosť tieto slová pridať do slovníka
  • Hra – znovuspustenie hry s novými písmenami

Pokiaľ ste stlačili tlačítko Slovník, zobrazí sa obrazovka, kde sú tlačítka Pridať, Nové, Kde, Hra.

  • Pridať – Zobrazia sa slová, ktoré ste označili ako správne, v dolnej časti sa objavia tlačítka Zápor Ohýbať PRIDAJ. Tlačítko Zápor pridá pred slovo písmená NE, Ohýbať bude skloňovať slová – zatiaľ neimplementované a PRIDAJ pridá tieto slová do slovníka. Nové slová sa pridávajú na koniec slovníka, administrátor slovníka ich raz za čas prejde, nesprávne slová vyradí, správne vyčasuje alebo vyskloňuje. V súčastnosti slovník obsahuje 104 000  slov.
  • Nové – zobrazí sa koniec slovníka, čiže novo pridané slová, dole sa zobrazí tlačítko Stiahni, takže si môžete do mobilu stiahnuť celý slovník ako textový súbor. Tento slovník môžete voľne používať pre vlastnú potrebu
  • Kde – zatiaľ neimplemetované, bude možno prechádzať slovník od zvolenej pozície
  • Hra – spustenie novej hry.

Hra Slovboj je bezplatná a je bez reklám. Je to prvá zverejnená verzia, má ešte mnohé detské chyby. V komentároch pod článkom mi môžete napísať pripomienky a návrhy ku hre, spísať slová, ktoré by som mal vyradiť alebo pridať.

Hra rozvíja slovnú zásobu, viem si predstaviť, že by sa mohla používať na hodinách slovenčiny.

Diplomovka

15.11.2020

Obhájil som diplomovku, ani neviem ako. Sám som si ju nenapísal, predsa nie som pako. Študentky a študentíci, načo študujete, v parlamente vedomosti nepotrebujete. Predseda nám vždy ukáže, jak hlasovať treba, sám volič si za to môže, že nemá na chleba. My musíme nosiť rúška, Igor však nemusí, že sme preňho iba svoloč, zverejní statusy, o ponožkách, o [...]

Prechádzka od 1: 00 do 5: 00

14.11.2020

Poďme sa priatelia prechádzať od jednej do piatej poďme to spolu spočítať tej vláde prekliatej. Boli sme sa spolu testovať, postáli si v rade, boli sa spolu nakaziť, nech covid je všade. Poďme si spoločne vypočuť tlačovku Matelka, keď je tam tento nedouk, vypína sa telka. Spoločne sme si to skazili, pravdu má premiér, veď sme ho na jar zvolili, takže je všetko fér.

Plošné testovanie a žonglovanie s číslami (2)

10.11.2020

V predchádzajúcom článku som z matematického pohľadu analyzoval prvé kolo plošného testovania. Po druhom kole k tomu v podstate nemožno nič nové zmysluplného dodať, iba možno konštatovať Pat a Mat (Naď a Matovič) naďalej žonglujú s číslami, ako sa im zachce. Bez ohľadu, aké percento pozitívnych by v druhom kole vyšlo, bol by to dôkaz toho, že plošné testovanie Ag [...]

Sputnik V

Zmluva na nákup Sputnika V môže von. Zverejnia ju?

19.04.2021 09:00

Zmluvu o Sputniku V, ktorú podľa vlastných slov nečítal ani hlavný strojca dovozu ruskej vakcíny Igor Matovič, môže byť čoskoro zverejnená.

Komunisti oslávili 1. máj

Koalícia ide znižovať dôchodky komunistickým pohlavárom či členom VB

19.04.2021 08:26

Dôchodky bývalých predstaviteľov komunistickej moci sú podľa poslancov nadpriemerné aj v porovnaní s priemernými dôchodkami.

žena, rúško, ochrana

Otvárajú sa ďalšie obchody, rúška už nemusia byť všade

19.04.2021 06:00, aktualizované: 07:25

Slovensko zmierňuje reštriktívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Otvárajú sa ďalšie obchody, za istých podmienok možno ísť von bez rúška.

Johnson & Johnson

ONLINE: V USA zaočkovali už polovicu dospelých, Turecko i India hlásia rekordy

19.04.2021 06:00, aktualizované: 09:06

V USA na 100 obyvateľov použili 61,6 dávky vakcíny, na Slovensku 23,57, v EÚ 24,9, v Maďarsku 48,02.

Tibor Menyhért

Tak dlho sa hádali na maličkostiach, až z toho bola veličkosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 364945x
Priemerná čítanosť článkov: 2281x

Autor blogu

Kategórie