Založ si blog

Slovboj (slovná hra pre mobil alebo tablet)

Pred mnohými rokmi (aspoň desať) som na počítači hral slovnú hru, kde na štvorcovej sieti 4×4 boli náhodne vygenerované písmená. Úlohou hráča bolo nájsť čo najviac slov. Hralo sa v angličtine. Prednedávnom sa táto hra objavila v Messengery, pričom má mnoho jazykových mutácií. Ja ju hrám s priateľmi v slovenčine. Hra sa volá Wordblitz, väčšinou vyhrávam, ale napríklad moja dcéra ma v nej pravidelne poráža.

Pri hraní sme si všimli, že mnohé slovenské slová, aplikácia nepozná a naopak, mnohé slová, ktoré do slovenčiny nepatria, aplikácia uzná za správne. Hráč nemá možnosť do hry nové slová pridávať, alebo nesprávne slová reklamovať. Preto som sa rozhodol naprogramovať podobnú hru, pričom som do nej chcel pridať aj možnosť pridávať nové slová, prípadne mazať nesprávne slová.

Na tejto adrese Slovboj si môžete hru do svojho mobilu alebo tabletu stiahnuť. Nateraz funguje iba pod operačným systémom Android. Hra je napísaná v programovacom jazyku App Inventor, v ktorom aj žiaci základných a stredných škôl môžu naprogramovať rôzne zaujímavé aplikácie.

Ak v mobile kliknete na vyššie uvedený odkaz, tak ak máte správne nastavené bezpečnostné nastavenia, budete niekoľkokrát dôrazne upozornení, že sťahujete súbor z neznámeho zdroja a že môže ísť o potencionálne nebezpečnú akciu. Ak potvrdíte, že súbor stiahnuť chcete, tak sa súbor stiahne a keď ho dáte otvoriť, tak znova budete upozornení, že ide o neznámeho vydavateľa. Ak potvrdíte, že ju inštalovať chcete, tak sa vám aplikácia nainštaluje.

Po spustení aplikácie máte možnosť zadať meno prvého a druhého hráča, keď ste mená hráčov zadali, kliknite na tlačítko hra. Ak ste mená hráčov nechali prázdne, vypíše sa Vyplňte meno aspoň jedného hráča.

Po stlačení tlačítka Hra sa zobrazí tlačítko Meno1 štart a keď naň kliknete, hra sa spustí, náhodne sa vygeneruje 25 písmen v štvorcovej sieti 5×5, pri každom písmene je počet bodov, ktoré za písmeno dostanete. Slová tvoríte tak, že kliknete na jedno z písmen, toto písmeno sa zobrazí v žltom kruhu a prst ťaháte po obrazovke hore, dole, vpravo, vľavo, šikmo hore, šikmo dole zľava doprava alebo naopak a písmená, ktorých ste sa dotkli sa zobrazia v červenom kruhu a zároveň sa na obrazovke vypíše zatiaľ vytvorené slovo. Keď prst zdvihnete, slovo si aplikácia zapamätá, ak dané slovo nepozná, nepridelí vám zaň body, ale uloží ho do zoznamu nesprávnych slov. Takto pokračujete tak dlho, kým neuplynie časový limit. Pokiaľ ste na začiatku hry zadali mená dvoch hráčov, zobrazí sa tlačítko Meno2 štart a druhý hráč odohrá hru s tými istými písmenami, keď mu vyprší časový limit, tak sa zobrazia dva zoznamy slov, zoznam slov prvého a druhého hráča a celkový počet získaných bodov.

V hornej časti obrazovky sa zobrazia tlačítka: Hráč Zlé? Slovník Hra

  • Hráč – zobrazí zoznamy slov vytvorených hráčmi.
  • Zlé? – zobrazí zoznam nesprávnych slov, ak máte istotu, že sú medzi nim správne slovenské slová, kliknutím na správne slovo ho označíte
  • Slovník – ak ste označili nejaké slová ako správne, po stlačení tlačítka Slovník máte možnosť tieto slová pridať do slovníka
  • Hra – znovuspustenie hry s novými písmenami

Pokiaľ ste stlačili tlačítko Slovník, zobrazí sa obrazovka, kde sú tlačítka Pridať, Nové, Kde, Hra.

  • Pridať – Zobrazia sa slová, ktoré ste označili ako správne, v dolnej časti sa objavia tlačítka Zápor Ohýbať PRIDAJ. Tlačítko Zápor pridá pred slovo písmená NE, Ohýbať bude skloňovať slová – zatiaľ neimplementované a PRIDAJ pridá tieto slová do slovníka. Nové slová sa pridávajú na koniec slovníka, administrátor slovníka ich raz za čas prejde, nesprávne slová vyradí, správne vyčasuje alebo vyskloňuje. V súčastnosti slovník obsahuje 104 000  slov.
  • Nové – zobrazí sa koniec slovníka, čiže novo pridané slová, dole sa zobrazí tlačítko Stiahni, takže si môžete do mobilu stiahnuť celý slovník ako textový súbor. Tento slovník môžete voľne používať pre vlastnú potrebu
  • Kde – zatiaľ neimplemetované, bude možno prechádzať slovník od zvolenej pozície
  • Hra – spustenie novej hry.

Hra Slovboj je bezplatná a je bez reklám. Je to prvá zverejnená verzia, má ešte mnohé detské chyby. V komentároch pod článkom mi môžete napísať pripomienky a návrhy ku hre, spísať slová, ktoré by som mal vyradiť alebo pridať.

Hra rozvíja slovnú zásobu, viem si predstaviť, že by sa mohla používať na hodinách slovenčiny.

Svätorečenie lotra

16.06.2020

Mnohonásobne trestaný Floyd, ktorý v minulosti pri lúpežnom prepadnutí mieril pištoľou na brucho tehotnej ženy, zaplatil v obchode falošnou bankovkou. Keď si to predavačka všimla, privolala políciu. Pri zatýkaní Floyd kládol odpor, policajti naň použili príslušné chvaty a keď sa ho podarilo spacifikovať, policajt ho kolenom pritláčal k vozovke. Potiaľ by bolo všetko [...]

Nedeľný predaj 4. Výsledky prieskumu

02.06.2020

Môjho prieskumu názorov o zákaze nedeľného predaja sa zúčastnilo 582 respondentov. Z toho 59,8% mužov a 40,2% žien. Vekové zloženie bolo výrazne posunuté k dôchodkovému veku: Do 20 rokov iba 1,5%, 21-30 iba 2,2%, 31-40 bolo 7,9%, 41-50 bolo 14,8%.,51-60 bolo 22%, 61-70 bolo 36,1% a 70 a viac 15,5%. Odráža to pravdepodobne vekové zloženie čitateľov Pravdy a vyššiu motiváciu [...]

Zákaz nedeľného predaja 3. Prieskumy 2Muse a Focus

28.05.2020

Môj dotazník k zákazu nedeľného predaja bude prístupný ešte vyše 36 hodín. Uzavretý bude v piatok o polnoci. Zatiaľ ho vyplnilo 518 respondentov, noví už takmer nepribúdajú, ale nechám ho dobehnúť, ako som pôvodne naplánoval. Dotazník Medzičasom agentúra Focus zverejnila svoj prieskum. Zaujímavosťou oboch prieskumov je, že agentúry nezverejnili (aspoň ja som to nikde [...]

Cyprus koronavírus

Čechom vírus kazí dovolenky

05.07.2020 18:34

Už pre štyri štáty sa stali českí turisti rizikovými. Po Slovinsku im obmedzujú vstup na svoje územie aj Lotyšsko, Estónsko a Cyprus.

USA, Severná Karolína, vrah, moslimovia, Stephen Hicks,

Streľba v Južnej Karolíne si vyžiadala dvoch mŕtvych a osem zranených

05.07.2020 14:42

Polícia zatiaľ v súvislosti so streľbou v klube nezatkla nijakých podozrivých.

chorvátsko voľby plenkovič

V Chorvátsku sa konajú parlamentné voľby

05.07.2020 13:37

Predpokladá sa, že koalícia pod vedením opozičných Sociálnych demokratov (SDP) získa väčšinu parlamentných kresiel.

Igor Matovič

Matovič: Z Trnavy sa neodsťahujem, som tam doma

05.07.2020 13:00

Igor Matovič (OĽaNO) je premiérom už vyše sto dní. Ako vyzerá jeho bežný deň a zvykol si už na ochranku?

Tibor Menyhért

Tak dlho sa hádali na maličkostiach, až z toho bola veličkosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 156
Celková čítanosť: 288917x
Priemerná čítanosť článkov: 1852x

Autor blogu

Kategórie